PRZEWODZENIE ORAZ ZARZĄDZANIE SYTUACYJNE (MODEL BLANCHARDA)
W koncepcjach przywództwa w dalszym ciągu królują: autokratyczny i demokratyczny. Managerowie spierają się zaś, który z tych stylów jest bardziej skuteczny. Każdy z nich ma wady i zalety.
Model zarządzania sytuacyjnego tzw. Model Blancharda), wprowadza nowy sposób myślenia o zarządzaniu. Nie szuka odpowiedzi na pytanie, który styl zarządzania jest najlepszy, ale pokazuje, że sposób zarządzania i wybór właściwego stylu zależy od sytuacji. Nie tylko każdy pracownik wymaga innego, indywidualnego podejścia, ale nawet w stosunku do tego samego pracownika w tym samym czasie, mogą być wykorzystywane różne style w zależności od zadania, które ma wykonać.
Badania pokazują, że umiejętność stosowania różnych stylów przywództwa, jest bardzo rzadka: 54 % przywódców zazwyczaj używa tylko jednego stylu przywództwa, 25 % wykorzystuje dwa style przywództwa, 20 % wykorzystuje trzy style przywództwa, a odsetek menedżerów, którzy z powodzeniem wykorzystują wszystkie cztery (instruowanie, konsultowanie, wspieranie oraz delegowanie) to już tylko 1 %.
Managerowie, kierownicy oraz wyższa kadra w przedsiębiorstwie bardzo często mają fałszywe wyobrażenie o tym, w jaki sposób zarządzają. Dlatego po pierwsze warto zapoznać się z własnym stylem zarządzania, zdać sobie sprawę z tego, który styl lub style sprawiają najwięcej problemów i podjąć właściwe kroki, aby te braki wyeliminować. Po drugie - warto w ogóle zapoznać się z praktycznymi aspektami przewodzenia sytuacyjnego. Pomimo tego, że jest to koncepcja dosyć "stara" i pojawia się sporo komentarzy, dotyczących jej niedoskonałości, to jednak jest stosowana z powodzeniem przez kolejne pokolenia managerów, stanowiąc wręcz jedną z fundamentalnych koncepcji współczesnego zarządzania.
Jeżeli miałbyś / miałabyś poznać jedną zasadę skutecznego zarządzania - z pewnością powinien to być Model Blancharda.
Zadzwoń do mnie:
+48 601 080 969
E-mail:
piotr.polak@dss.biz.pl